Evcil Hayvan Hastalıkları

Evcil Hayvan Hastalıkları

Evcil hayvan hastalıkları her hayvan sahibinin başına gelebilecek bir durumdur ve tıpkı insanlar gibi hayvanların da tedavi edilmesi gerekir. Hayvanlarımıza ne kadar dikkat etsek de doğal bir sonuç olarak hastalanabilirler.

Bu hastalıklardan biri mide torsiyonudur. En çok büyük ırk olan köpeklerde görülür. Yaygın görünür ve hastalığa sebep olan hayvanın midesinde biriken sıvı ve gazdır. Bu şekilde mide tıkanması yaşar. Tıkanma sonucu da kan dolaşımı engellenir.

Bulaşıcı bir hastalık olduğu için eğer tanısı konulursa muhakkak veteriner kliniğinde tedavi altına alınmalıdır. Kusma, mide bulantısı, karın şişmesi, huzursuzluk ve fazla salya belirtileridir. Köpeğinizde bir ya da birden fazla belirti görürseniz veterinere gitmeniz gerekir.

Pet Hayvan Hastalıkları

Evcil hayvanlarda görülebilen bir diğer hastalık parvovirüs hastalığıdır. Bu hastalık köpeklerde görülür. Evcil hayvan hastalıkları ciddiye alınması gereken bir durumdur. Irk fark etmeden her köpekte görülebilir ama en çok yavru köpekler risk altında olur.

Hastalık dışkı yolu ile bulaşır. Ateş, iştahsızlık, kusma, depresyon, ishal belirtileri arasındadır. Bir diğer hastalık kedi lösemisidir. Bu hastalık aynı zamanda Feline Lösemi olarak da bilinir.

Bir viral hastalık olarak oldukça ciddidir. Yavru kedilerde daha sık rastlanır. Bulaşıcıdır ve eğer bir kedi enfekte olmuşsa sıvıları aracılığı ile diğerlerine de bulaştırabilir. Bu sebeple tedavisi muhakkak veteriner kliniğinde olmalı ve izole edilmelidir.

Evcil Hayvan Bakımı

Evcil hayvan alan kişiler için bakımlarını düzgün ve doğru bir şekilde sağlamak oldukça önemlidir. Evcil hayvan hastalıkları bakımı doğru sağlanamayan hayvanlarda daha fazla görülür.

Böbrek yetmezliği hayvanlarda görülebilen hastalıklardan biridir. En fazla evde yaşayan ve yaşça büyük olan kedilerde gözlenir. Bu hastalık yüzünden böbreklerin çalışması engellenir. Kilo kaybı, iştahsızlık, depresyon, sık idrar çıkarma, su tüketiminin çok olması gibi belirtileri vardır.

Evcil hayvanların bakımı sırasında takibi çok iyi şekilde yapılmalıdır. Erken teşhis konulduğunda en zor hastalıkların bile tedavi şansı olur. Bu sebeple belirtileri gözlemlediğiniz anda veteriner kliniğinize gitmeniz gerekir. Evcil hayvanlarınız için sigorta yaptırabilir ve bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

İzmir Veteriner Klinikleri

Telefon
WhatsApp
Adres Tarifi
İnstagram