Kedi ve Köpeklerin Kısırlaştırılması

Kedi ve Köpeklerin Kısırlaştırılması

Kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması çok küçük bir operasyona bağlıdır. Veteriner hekimlerin yaptığı bu operasyonlar evcil hayvanınıza kalıcı zarar vermez. Kısırlaştırma işlemi hayvanın cinsel organının tamamının yatta büyük bir kısmının çıkarılması sonucu gerçekleşir. Kısırlaştırma işlemi genellikle sadece erkek hayvanları ifade etmek için kullanılmaktadır ancak her iki cinsiyetin sahip hayvan içinde kısırlaştırma operasyonu yapılır. Bu hayvanları kısırlaştırma işlemi sahipsiz hayvanların nüfusunun azaltılması ve dostlarının sağlıkları ile ilgili tehlikelerin azaltılması için önemli bir tedbir şeklidir. Kısırlaştırma ameliyatı sürecinde gerçekleştirilen bu operasyonlar cinsiyet özelliğine göre farklılıklar gösterir. Cinsiyeti erkek olan hayvanlarda testisler alınırken dışı hayvanlarda ise yumurtalıkları vücut dışarısında çıkarılır. Hayvanların üreme fonksiyonları bu şekilde ortadan kaldırılır. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken bir çok önemli konu bulunmaktadır.

Kısırlaştırma Faydaları Nelerdir?

Kedi ve köpeklerin kısırlaştırma operasyonu hayvanların sağlığı açısından çok önemlidir. Sağlıksal bakımdan kısırlaştırma dönemi bilinen bir gerçek olmasına rağmen hala karar vermekte zorlanan hayvan sahipleri olabilir. Kısırlaştırma doğal ortamı bozmak olarak düşünülebilir ancak bazı durumlarda köpek ve kedilerin kısırlaştırması zorunluluğu tutulur. Kısırlaştırma faydaları şu şekildedir:

 • Hayvanınızı testis kanseri riski azaltır. İstenmeyen veya bakımı yapılmayacak yavruların önüne geçilir.
 • Hayvanınız uysallaşır ve kızgınlık belirtileri göstermez.
 • Kısırlaştırılmış hayvanlar çok daha uzun süre yaşar.
 • Kedilerde idrar kaçırma gibi rahatsızlıklar kısırlaştırma operasyonu sonrası ortadan kalkar.
 • Hayvanınızın İrem’e isteğine karşı önlem alınmış olunur ve böylece hayvanın evden kaçması sürekli havlaması veya miyavlaması azalır.

Kısırlaştırma Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısırlaştırma operasyonu ile hayvanların üremesi fizyolojik olarak engellenmektedir. Erkek hayvanlarda testisler alınarak testesteron hormonu salonu önlenmektedir. Dışı hayvanlarda ise kısırlaştırma ameliyatı ile yumurtalık ve rahim çıkartılır. Bunun sonucunda gebeliğin oluşumu fiziksel olarak engellenecektir. Kısırlaştırma ameliyatı cerrahi nitelik taşımaktadır ve hayvanlarda kısırlaştırma operasyonu öncesi dikkat edilmesi gereken bir çok önemli unsur bulunmaktadır. Kısırlaştırma operasyonu öncesinde veteriner hekim operasyon güvenliğini sağlayabilmek ve hayvanların genel sağlık durumları ile ilgili kesin bilgiler edinmek zorundadır. Bu nedenle operasyon öncesi hayvan üzerinde belirli kontrol süreçleri başlatılır. İlk olarak kan testleri yapılarak anestezi ile ilgili herhangi bir risk oluşacak hakkında bilgi alınır. Operasyon kararı yapılan bu detaylı muayene sonrasında verilmektedir. Kedi ve köpeklerde kısırlaştırma öncesi dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

 • Operasyon öncesinde yerine getirilmesi gereken tahliller mutlaka yapılmalıdır.
 • Operasyon gününe iki hafta kala parazit aşılarının eksiksiz bir şekilde yapıldığından emin olunmalıdır.
 • Kısırlaştırma operasyonuna girecek hayvanın operasyon öncesinde 8 saat boyunca yiyecek ve içecek tüketmemesi gerekmektedir.
 • Kısırlaştırma ameliyatı öncesi hayvanın tuvalet ihtiyacı mutlaka giderilmelidir.

Kedi ve Köpeklerde Kısırlaştırma Operasyonu Sonrası

Kedi ve köpeklerde kısırlaştırma operasyonu oldukça basittir. Operasyon sonrasında veteriner hekimliği dikkat edilmesi gereken tüm detayları özen gösterecektir. Ancak yine de kısırlaştığını sonra dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Hayvan dostunuz aynı gün içerisinde eve gelebileceği için rahat edeceği bir ortam hazırlanmalıdır.
 • Hayvan dostumuzun beslenebilmesi için anestezi etkisi geçmesi ve eklenmesi gerekmektedir.
 • Operasyon yapılan bölge ve kesiler her gün mutlaka kontrol edilmelidir. Bu bölgede kızarıklık akıntı kaşıntı ya da kötü bir koku varsa enfeksiyon riski oluşmasına karşı veteriner hekim de gözükmek de fayda vardır.
 • Hayvanınızın operasyon bölgesini yalamasını güncellemeniz gerekmektedir.
 • Kısırlaştırma operasyonu sonrasında en az on gün kadar evcil hayvanınızın banyo yapmaması gerekir. Banyo zamanla karar verirken veteriner hekiminizden yardım almanız önemlidir.
 • Bu operasyon sonrasında evcil hayvanınız da bulantı ve yemeye reddetme gibi belirtiler görünebilir bu durum sizi tedirgin etmemelidir.
 • Evcil hayvanınızın operasyon sonrasında hareket etmesi engellenmelidir dostunuz sizinle oyun oynama gibi girişimlerde bulunsa da işlerin açılmasına karşı hareket etmemesi en doğrusu olacaktır.

Kedi ve Köpeklerde Kısırlaştırma Fiyatları Ne Kadar?

Kedi ve köpeklerde kısırlaştırma fiyatları veteriner Kliniğinin bulunduğu şehre ilçeye operasyon sırasında kullandığı malzemeye göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak bu operasyon ücreti dışı hayvanlarda 1000 ile 1500 TL arasında iken erkek hayvanlarda ise 600 ile 1200 TL arasında olduğu ifade edilmektedir. Ancak ücretsiz kedi köpek kısırlaştırma ameliyatı yapan bazı belediyelerini olduğu da söylenmektedir.

Telefon
WhatsApp
Adres Tarifi
İnstagram