Kedinin Sağlıksız Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedinin Sağlıksız Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kediler doğal avcılardır, bu nedenle güçlü bir savaş ya da kaç içgüdüsüne sahiptirler. Sağlıklı olduklarında genellikle çok uyanık ve aktif olurlar. Kediniz uyuşuk görünüyorsa veya oynamak istemiyorsa, bunlar altta yatan bir sağlık sorununun belirtileri olabilir. Aşağıda kedinizin hasta olabileceğine dair bazı uyarı işaretleri verilmiştir:

Kilo kaybı

Kilo kaybı birçok farklı sağlık sorununun işareti olabilir. Kediniz kilo kaybediyorsa, mümkün olan en kısa sürede bir veteriner hekim tarafından kontrol edilmesi önemlidir. İştah ve aktivite seviyelerindeki değişiklikler yaygın hastalık belirtileridir, ancak kediniz ayrıca aşağıdaki gibi genel sağlık belirtileri de gösterebilir:

Enerji kaybı

Oyuna veya sevgiye ilgi eksikliği

Bakım eksikliği (örn. tımar)

Enerji eksikliği

Kediniz her zamankinden daha fazla uyuyorsa veya normalde olduğu gibi oynamıyorsa, bu bir hastalık belirtisi olabilir. Bütün gün uyuyan ve oynamak ya da kucağa alınmak istemeyen bir kedi hasta olabilir. Kedinizde bu davranışları fark ederseniz, onu hemen veterinere götürün.

Yemek yememek veya içmemek

Kediniz yemek yemiyorsa, bu bir hastalık belirtisi olabilir. Kediler günlerce yemek yemeyebilir, ancak kedinizin davranışları anormal görünüyorsa veterinere götürün. Kedinizin su içmediğini veya yeterince sık idrara çıkmadığını (ya da hiç çıkmadığını) fark ederseniz, bu da altta yatan bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir. Hayvanın hasta göründüğü ancak ishal veya kusma gibi belirgin semptomların olmadığı bu gibi durumlarda, yiyecek ve/veya içeceklere karşı ilgisizliğinin nedenini belirleyebilmeleri için bir profesyonel tarafından kontrol edilmeleri önemlidir

Ağız kokusu

Ağız kokusu bir kedinin genel sağlığının bir işaretidir. Evcil hayvanınızın nefesinin kötü koktuğunu fark ederseniz, bu bir şeylerin yanlış gittiğinin göstergesi olabilir.

Ağız kokusu birçok şeyden kaynaklanabilir. 

Bir kedi dişlerini düzgün bir şekilde temizlemiyorsa diş hastalığı veya periodontal hastalığı olabilir. Veterinerinizle kedinizin dişlerini ne sıklıkta fırçalamanız gerektiğini ve ne tür bir diş macunu kullanmanız gerektiğini, ayrıca diş etlerini sağlıklı tutmak ve (varsa) dişlerinin etrafında plak oluşumunu önlemek için en iyi mama türünün hangisi olduğunu konuşmalısınız.

Aşırı kilolu kediler yeterince egzersiz yapmadıkları için nefes sorunları yaşayabilirler, bu da çok fazla yemek yemekten kaynaklanan ekstra kalorileri yakamadıkları anlamına gelir! Evcil hayvanlarınızdan birinde bu sorunu fark ederseniz, zamanla obez hale gelmemeleri için aktivite seviyelerini artırmaya çalışın; aksi takdirde, büyük ölçüde erken çocukluk döneminde egzersiz alışkanlıklarının olmaması nedeniyle yaşamın ilerleyen dönemlerinde kalp sorunları riskinin artması gibi başka komplikasyonlar da olabilir.

İshal veya kusma

İshal, özellikle kediniz kusuyorsa, birçok kedi hastalığının ortak bir belirtisidir. Kedinizin biraz kilo kaybettiğini de fark edebilirsiniz. Kedinizin kumunda kan veya mukus görürseniz, bu mide veya bağırsaklarında bir sorun olduğunun göstergesi olabilir.

Kolayca irkilme, ağlama veya normalden daha fazla saklanma

Kediniz her zamankinden daha fazla saklanıyor veya normalden daha fazla ağlıyorsa, bu bir şeylerin ters gittiğinin işareti olabilir. Kediler çevrelerine karşı duyarlıdır ve bizim göremediğimiz ya da duyamadığımız şeyleri hissedebilirler. Evdeki yeni bir hayvan veya kişi onları korkutabilir ve kendilerini tekrar güvende hissedene kadar mobilyaların altına veya dolaplara saklanmalarına neden olabilir. Kediler ayrıca hasta olduklarında kokulara ve seslere karşı daha hassas hale gelebilir, bu nedenle bu alanlarda herhangi bir değişiklik fark ederseniz evcil hayvanınıza neler olabileceğini araştırmaya değer!

Kediniz ayrıca insanlara veya diğer hayvanlara karşı saldırganlaşarak farklı davranabilir ve her zamanki gibi geceleri uyumak yerine evin içinde sürekli volta atmak gibi olağandışı davranışlar sergileyebilir

Kedinizin sağlığını korumak için yapabileceğiniz birçok şey vardır.

Kedinizin yeterince egzersiz yaptığından emin olun

Kedinizin dişlerini temiz tutun

Kedinizin düzenli veteriner kontrolünden geçtiğinden emin olun

Kedinizi zararlı kimyasallardan uzak tutun

Umarız bu makale, kediniz kendini iyi hissetmiyorsa nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda size biraz fikir vermiştir. Evcil hayvanınızın sağlığı hakkında endişeleriniz varsa, lütfen Origo Veteriner Kliniğine başvurun tüm kedi ihtiyaçlarınız için cevaplar ve çözümlerle 7/24 buradayız!

Telefon
WhatsApp
Adres Tarifi
İnstagram