Köpeklerde Aşı Takvimi Hakkında

Köpeklerde Aşı Takvimi Hakkında

Doğum anından itibaren yavru köpekler anne sütü tüketimi ile birlikte oldukça doğal bir bağışıklık kazanmış olurlar. Bu bağışıklık ise zaman içerisinde yok olmasından dolayı köpek aşı uygulaması yapılması gerekir. Aşıların yapılmasındaki asıl amaç yaygın hastalıkların ve kalıcı bir şekilde hasara yol açacak virüslere karşı koruma altına almaktır. Aşı uygulamalarının yapılması için ilk olarak köpek bir uzman hekim tarafından muayene edilmesi gerekir.

Origo veteriner kliniği tarafından köpeklerde sindirim sisteminde yer alan tenya, şerit ve kancalı kurt gibi iç parazitlerin yanı sıra, kene ve bit gibi dış parazitlere karşı da koruma altına alınacak muayene yapılmaktadır. Yaşam standartlarına uygun olarak iç parazitler için 2 ila 3 ayda, dış parazitlere karşı ise aylık olarak yapılması gerekmektedir. Herhangi bir şekilde yapılmaması durumunda köpekte bağışıklık sistemi zayıflamaktadır. Bundan dolayı da ilk olarak parazit uygulamaları ile tedavi süreci başlatılması gerekir.

Köpeklerde Hangi Aşılar Yapılımalıdır

Köpek aşı takvimi içerisinde iç ve dış parazit aşısı, corona aşısı, karma aşı, KC aşısı, kuduz aşısı, mantar aşısı ve lyme aşısı olarak farklı gruplara ayrılmaktadır. Her biri farklı reaksiyonlara engel olmak açısından yapıldığı için uygulanması gereken döneme dikkat edilmesi gerekir. Örneğin, köpeklerde sık şekilde görülen ve ölümcül bir hastalığa neden olan farklı virüslerden koruyan karma aşı, 15 gün ara ile 2 doz şeklinde uygulanmaktadır. Kene yoluyla insanlara da bulaşabilen hastalığa karşı ise Lyme aşısı uygulanmaktadır. Bundan dolayı da uzman bir hekimden aşı takvimi nasıl ilerleyeceği konusunda fikir alınması gerekir.

Köpeklerin aşılarından eksikliğin bulunup bulunmadığını ise gerekli olan tetkikler sonrasında anlaşılabilecektir. Origo veteriner kliniği bu konuda birçok köpek sahibine yol gösterici bir şekilde rol üstlenmektedir. Her sahiplenilmiş olan köpeğin sağlıklı bir şekilde yaşam sürmesi sağlanabilecektir. Kendinize uygun olacak şekilde bir randevu oluşturarak ziyaretlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Hafta sonlarında dahi hizmet verilebilecek düzeyde bir yaklaşım gösterilebilmektedir. Köpeğiniz huzur içerisinde yaşam sürmesini istiyorsanız aşı takvimini göz önünde her zaman bulundurmalısınız. Hem sizin hem de köpek sağlığı açısından önemlidir. Çünkü bazı hastalıklar insanlara da bulaşabilecek düzeyde reaksiyon gösterebilmektedir.  

Kedilerde En Sık Rastlanan Hastalıklar Nelerdir?

Telefon
WhatsApp
Adres Tarifi
İnstagram