Köpeklerde İştahsızlık Nasıl Önlenir?

Köpeklerde İştahsızlık Nasıl Önlenir?

Köpekler diğer canlı türlerine karşın çok daha farklı canlılardır. Gerektiğinde sizinle dost olan bu hayvanların kimi aman farklı sağlık problemleri olabilmektedir. Köpeklerle ilgili yapılan başlıca araştırma sorusu ise köpeklerde iştahsızlık nasıl önlenir şeklinde öne çıkmaktadır. Köpeklerde iştahsızlığın sebebini anlamak ve tanısını koymak için öncelikle veteriner kliniğe gitmeniz işinizi kolaylaştırabilir. Tabii bunun öncesinde sevebileceği mamaları sunmanız onların yeniden neşelenip iştahının açılmasını sağlayabilen bir durum olarak belirtilebilir. Bu konuya değinmeden önce köpeklerde oluşan iştahsızlığın psikolojik bir durum içerdiğini belirtmeliyiz. İlgisiz kalan yalnız başına hiçbir şey yapmadan vakit geçiren köpeklerde iştahsızlık durumu çok popüler bir sorun sayılmaktadır. Köpeğin bu hali onun depresyona girdiğini de açıkça ortaya koymaktadır.

Köpeklerde İştahsızlığı Giderme Yolları

Köpeklerde iştahsızlığı giderme yolları bakımından ilk olarak köpeğinizle daha çok ilgilenmeye başlamanız gerektiğinizi söylemeliyiz. İlk başlıkta da belirttiğimiz gibi ilgi onların yeniden harekete geçmesini sağlayacak ilk girişimdir. Fakat hiç mama yemek istemeyen bir köpeğiniz varsa mutlaka veteriner hekime göstermeniz gerekir. Genelde alttaki sorun depresyona bağlı oluşsa da farklı sağlık problemleri de oluşabilmektedir. Bu nedenle köpeklerde oluşan sağlık sorunlarının ilk önce incelenmesi gerekir. Bu süreçte köpeğinize karşı sıcak ve samimi davranmanız, ilgilenmeniz veya onunla oyun oynamaya çalışmanız da onu şevke getirecek şeyler arasındadır. İştahını bu şekilde bile açabilmeniz mümkündür. Enfeksiyona bağlı bir durumdan kaynaklanan iştahsızlık türüyse tedavisini yaptırmanız sonrasında da iştahı açılacaktır.

Köpeklerde İştahsızlık Tanısı Nasıl Konur?

Köpeklerde iştahsızlık tanısı nasıl konur sorgulamasına yönelik hızlı davranmamanızı öneriyoruz. Aciliyet gerektirecek bir durum olmadığı gibi sizin ilginizle de atlatılacak bir sorun olduğunu söyleyebiliriz. Tıpkı insanlar gibi çeşitli ruh hallerine bürünen köpeklerin halsiz olup olmadığını veya iştahsız olduğunu anlamak için gözlem yapmanız gerekmektedir. Çok sevdiği bir yiyeceği ona vermeniz halindeki tepkisini ölçün. Severek yediği bir yiyecek beraberinde de yine aynı tepkileri veriyorsa veya ağrısı varmış gibi kıvranıyorsa o zaman veteriner kliniğe götürmenizde fayda buluyoruz. Ayrıca köpeğiniz yeterli sıvı tüketmiyor su içmiyorsa buda bağırsak rahatsızlığı yapabileceğinden iştahsızlık sorunu oluşturabilmektedir. Gün boyu hareket halinde olması gereken köpekler için halsizlik durumu da baskın bir haldeyse köpeğinizin keyfi durumu da bitip tükenmiş demektir.

Köpeklerde Halsizlik Neden Olur?

İştahsızlık durumu beraberinde köpeklerde halsizlik neden olur sorusu da çok araştırılan konular arasındadır. Köpeğin yaşı, cinsi gereği bazı durumları belirli zamanlarda geçirmesi mümkündür. Ancak köpeklerde psikolojik hallerden etkilenme durumu çok baskındır. Aynı zamanda yaşa bağlı olarak ta halsizlik yaşayabilmeleri mümkündür. Yaşı ilerleyen bir köpek için halsizlik seviyesi normal kabul edilebilmektedir. Fakat genç bir köpek için halsizlik sorunu ile başa çıkmak için veteriner klinikler etkin çözüm adresleridir. Birçok duruma bağlı gelişebilen halsizlik hali beslenme şeklinden, travmatik olaydan, enfeksiyondan veya bakteriden kaynaklı olabilmektedir. Bu nedenle alanında uzman bir veteriner kliniği seçmeniz tavsiye edilmektedir.

Köpek Yemek Yemiyorsa Ne Yapmalı?

Köpek yemek yemiyorsa ne yapmalı sorgulamasına istinaden ilk yapacağınız şeyin veteriner kliniğin yolunu tutmak diyebiliriz. Çünkü köpeğinizde farklı bir hastalık durumu başlamış olabilir. Bakteriyel veya viral enfeksiyon türleri bulaşmış olabilir. Bu nedenle dikkate almanız gereken bir durumda olduğunuzu belirtmeliyiz. Tabii zaman içinde köpeğiniz farklı ruh hallerinden kaynaklı iştahsızlıkta geçirebiliriz. Fakat siz köpeğinizle ilgilenen biriyseniz ve sevdiği mamaları verdiğiniz halde hala iştahsızlık devam ediyorsa o zaman kesinlikle hastalık durumu var demektir. Hastalık söz konusu olduğunda da vakit kaybı yaşamamanız önemli rol oynayacaktır.

Köpeklerde oluşabilen hastalık durumları arasında karaciğer sorunları başta geliyor olup sonrasında böbrek ve kanser sorunları da görülebilmektedir. Sadece bir hayvan deyip geçmemeniz gereken bu önemli konu evcil hayvan sahipleri açısından da önemli role sahiptir. çünkü hem psikolojik travma hem de bulaşıcı bir hastalık süreci başlatabilen durumlar olabilmektedir. Son olarak köpeklerin ev yemeği tüketmesi halinde tüy döktüğünü ve kendilerine uygun mama verilmemesi halinde de iştahsızlık sorunuyla karşılaştıkları bilinir. Alanında uzman origo veteriner kliniği evcil hayvanınız için en iyi çözüm noktasıdır. Bu adresle iletişime geçerek hayvanınızdaki mevcut sorunun ne olduğunu anlayıp o sorunu aşabilirsiniz.

Kedi Köpeklerde Diş Sağlığı Makalenin Devamı...

 

Telefon
WhatsApp
Adres Tarifi
İnstagram