Muhabbet Kuş'unun Bakımı Ve Özelliklerinin Bilinmesi Gerekenler

Muhabbet Kuş'unun Bakımı Ve Özelliklerinin Bilinmesi Gerekenler

Avustralya'da doğal yaşam alanlarında bulunan, göz alıcı renkleri ve sesleriyle dikkat çeken muhabbet kuşları evcil hayvan olarak pek çok evin bir bireyi haline gelmiştir. Ancak bu narin hayvanların bakımı mutlaka sağlanmalıdır.

Muhabbet kuşunun rahat etmesi için, yaşayacağı alan olarak uygun büyüklükte bir kafes olmalıdır.

• Soğuk hava koşullarına karşı çok hassas olmaları nedeniyle, rüzgâra maruz kalmalarından ve kış ayları esnasında dışarıda bırakmamaları gerekmektedir.

•  Suyun kafesinde her gün değiştirilmesi çok önemli. Mümkünse kloru azaltılmış suyla değiştirin.

Kuşunuzu temiz bir ortamda tutmak için, tuvaletini her gün temizlemek çok önemlidir. Böylece kuşun dişkileri kokmaz ve böceklenmez ve tüm havadaki kötü kokular için ayrıca alan temiz olur.

Yavru muhabbet kuşlarının doyumsuz olmamaları için, kafesi eğlendirici oyuncaklarla donatılmalıdır. Ayrıca, kafenin ve kafes malzemelerinin temizliğinin sürekli olarak yapılması da çok önemlidir. Yavru muhabbet kuşlarına suyuna düzenli olarak vitamin takviyesi uygulanması da önerilmektedir.

Muhabbet kuşları çoğunlukla ikililer olarak beslenirler. Jumbo muhabbet kuş yemleri bu kuşlar için en uygun besin olacaktır. Ayrıca, muhabbet kuşları bal yemeyi de sevdiğinden, onlara özel olarak üretilmiş ballı yemlerden beslemeyi düşünebilirsiniz. Böylece gelişimlerini hızlandırarak sağlıklı bir şekilde büyümeyi garantileyebilirsiniz.

Kuşların suyla beslenmesi gereklidir. Onların sık su içmeleri çok önemlidir. Jumbo muhabbet kuşları besleyenlerin sık sık karşılaşacağı durumlardan biri, gagaların dökülmesidir. Bu tür durumlarda profesyonel desteğe başvurmak gerekmektedir.

Muhabbet kuşları evde yemek için özel muhabbet kuş yemleri hazırlanmıştır. Ancak doğal yaşam alanlarında, ortamlarındaki tohumlarla, çiçeklerle ve meyvelerle beslenirler. Muhabbet kuşları, insanoğlunun da tükettiği gıdalar ile beslenebilir. Kelimenin tam anlamıyla ödül olarak, insanlar tarafından en sevdiği gıdalar verilebilir; ancak unutulmamalıdır ki aşırı tatlı ve tuzlu gibi fazla miktarda görülen yiyeceklerin verilmesi sakíncaldir.

Muhabbet kuşunun eğitimi

Muhabbet kuşunun yaşı eğitimleri sırasında önem taşımaktadır. Yaşlı kuşlar daha zor eğitilirken, yeni eve taşınan yavru kuşlar da korkabilir. Kuşa yeni evine alışması için gereken süre verilmelidir. Tabii ki bu süre harcanan çaba ve gösterilen sevgi ile orantılıdır. En çok kullanılan odada bir süre durarak, muhabbet kuşu her şeyin fark edecek ve neredeyse çabuk alışacaktır.

Kuşun ortama uyum sağlaması için en az bir hafta beklenmelidir. Ardından, rahat olan ve alışan kuşa çeşitli eğitim yöntemleri uygulanabilir. Su ve gıda tüm gün temiz tutulmalıdır. Gereksinimi olmadan onu ele geçirmek evrensel bir davranış olduğundan kafese haftalık olarak gazete kâğıdı serilerek dışkısının atlması ve kafesin temiz tutulması da önemli bir husustur. Kuş eğitiminde odaklanmak öncelikle kuşun ödüllendirilmesidir.

Örneğin, kuşun istediğiniz eylemleri gerçekleştirirken, ona hoşuna gidecek bir ödül maması verin. Bu sürpriz karşısında kuş neşeli ve mutlu olacaktır. Bu strateji tekrarlanarak, kuşta hızlı bir öğrenme meydana gelecek ve isteklerinizi yerine getirmeye başlayacak.

İlk bakışta göz alıcı çizgileriyle farkedilirler ve bunun için ana renkleri karın ve but bölgelerinde olmalıdır. Mavi, sarı ve yeşil kombinasyonlarından birini seçebilirsiniz. Gagalar ise zeytin yeşili olarak tasarlanmıştır.

• Muhabbet kuşlarının tüyleri, mor ötesi ışık altında parlayan bir nitelik gösterebilir.

•  Anavatanları Avustralya'dır ve çoğu göçmen oldukları için, Avustralya çeşitli bölgelerinde yaygın olarak bulunurlar. Genellikle ormanlarda, çalı alanlarında ve çimenliklerde görülürler.

•  Ortalama olarak biliyoruz ki onlar bir yılın üzerinde yaşam sürdürüyorlar. Ancak, iyi koşullar altında yaşayanlar çok daha uzun süreler yaşayabildikleri gözlenmiştir.

Erkek muhabbet kuşları dişilerden farklı olarak daha çok konuşma yeteneğine sahiptirler. Bir erkek muhabbet kuşundan, dişilerden çok daha fazla kelime öğrenebilirsiniz.

Genellikle onların besin kaynağı tohumlardır. Ancak çiçekler ve meyvelerin de tüketildiği gözlenmiştir.

Muhabbet kuşları genellikle yaklaşık bir gün süreyle yumurtalarını kuluçkaya alır. Bu sürenin sonunda, - yavru gelir. Aylar içinde, yavrular yuvalarından ayrılıp hayatlarına başlarlar.

Muhabbet kuşlarının yaşam süresi ne kadar? Kaç yıllık hayat beklerler? Evde bakabileceğiniz bu güzel canlılar ortalama olarak ne kadar yaşarlar?

Bir muhabbet kuşunun uzun ömür ve sağlıklı kalmasını sağlayacak faktörler, özellikle de aşağıdaki noktalardan kaynaklanmaktadır:

Çeşitli faktörlere bağlı olarak, aynı türden bir muhabbet kuşunun yaşam süresi değişiklik gösterebilir. Yabani bir kuş türü, diğer hayvanlar ve yırtıcı hayvanlar arasındaki stres nedeniyle, evcil kuşlara göre daha kısa bir ömre sahip olabilir.

Muhabbet Kuşları Genellikle Ne Kadar Süre Yaşarlar?

Muhabbet kuşları hak ettikleri yaşam standartlarını yakalayabilmek için, sakat bir hastalığa maruz kalmadan veya serbest dolaşabilecekleri alanlarda yaşayabilmek için, onlara uygun boyutta temiz bir kafese yerleştirilmelidir. Düzenli olarak temizlenmesi gereken bu kafes, muhabbet kuşunun sağlıklı ve uzun ömürlü olmasına yardımcı olacaktır.

Papağanın sağlıklı yaşamını korumak ve hastalıklardan korunmasına yardımcı olmak için, doğru oranlarda vitamin, protein ve yağ içeren dengeli bir diyete bağlı kalmalı ve tahıllar, kuruyemişler, sebzeler ve taze meyveler gibi tüm besinleri almalıdır. Böylece papağan maksimum yaşama olasılığına sahip olacaktır.

Muhabbet kuşu olarak da bilinen cennet papağanı tüyleri, boyu, rengi ile diğer türlerden daha çekici bir kuştur. Genel olarak uzunluk ve ağırlık olarak 4 cm ve 4 gram arasındadır. Gövdesi yeşildir, boynu ve ensesi sarıdır ve gagası açık renkli olup üst kısmı mavidir. Bu egzotik küçük kuş, mizaç olarak uysaldır ve temel bakım ve sağlıklı beslenmeyle dört ila altı yıl arasında yaşayabilir. İstisnai durumlarda ise daha uzun süre de yaşayabiliyor.

Muhabbet kuşları genellikle - yıl arasında yaşayabilirler. Ancak gözetimli bakım ve sağlıklı beslenme ile maksimum yaşama süresi artabilir. İyi bakım koşullarında bir maskeli cennet papağanının en uzun yaşam süresinin - yıla kadar çıktığı kaydedilmiştir. Diğer türler de – yıl arasındaki ömrü ile bilinmektedir.

Muhabbet kuşları, Afrika ve Madagaskar'da bulunan küçük ve sevimli türler arasında yer almaktadır. Gururla gösterdikleri güzel renkleri ve birlikte oluşturdukları aile ortamı ile bilinmektedir. Muhabbet kuşların birbirinden koparılması durumunda diğerini çok üzebilir ve hastalanarak ya da ölerek bedel ödeyebilir.

Muhabbet kuşları çok güzel görünümlü ve zeki olan hayvanlardır. Çıkardıkları sesler birbirine benzer ve tekrarlayıcıdır. Doğada, muhabbet kuşları sürüler şeklinde yaşarlar. Sabah saatlerinde birlikte şarkı söyleyerek başlayan güne, geceye doğru aynı şekilde birlikte beslenmek için hareket ederler. Farklı gruplar, yerde ve ağaçlarda toplanarak yiyecek arar ve tespit ettikleri fiystik, fihndik, ceviz ve diğer çekirdekler sayesinde vücutlarına ihtiyaç duydukları protein miktarini alma imkanlarina sahip olurlar.

Origo Veteriner 

Telefon
WhatsApp
Adres Tarifi
İnstagram