Yavru Köpek Bakımı ve Beslenmesi

Yavru Köpek Bakımı ve Beslenmesi

Origo veteriner kliniği tarafından en büyük desteği alarak  yavru köpek bakımları erken yaşlardan itibaren başlamaktadır. Erken yaştan itibaren insanlarla olan dokunuşlarına alıştırmak bakımlarını hayatları boyunca daha kolay yapmasına imkan sağlayacaktır. Köpek çeşitleri ve ırklarının benzersiz bakım ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu ihtiyaçların anlaşılması yavru köpekleriniz oldukça önemli. Yavru köpeklerin bakımları ve beslenmesi sağlıkları ve türleri için oldukça önemlidir.

Yavru köpeklerin bakımları sağlıkları açısından daha fazla ve titizlikle Özen içerisinde yapılması gerekir. Origo veteriner kliniği bu anlamda en büyük destekçiniz olarak size yardımda ve destekte bulunur. Genellikle tüyleri göz kulak ve burun hijyenlerine daha fazla özen gösterilmesi gerekir. Bu gibi hijyenlerin sağlandığı ve ciltlerinin daha sağlıklı hallerde olabilmesi daha olağandır. Köpeklerin cilt ve sağlıkları ile alakalı herhangi bir olağan dışı durum olduğunda daha kolay fark edebilirsiniz.

Büyük gelişmiş köpekten ziyade yavru köpeklerde dokunuşlara daha çok alıştırılır. Deneyimler onlar için daha daha az stresli sakin olurlar. Böylelikle bakım ve temel ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilirsiniz.

Yavru Köpeklerde Tüy Bakım Araçları

Yavru köpeklerin tüy bakımları onların sağlıkları ve bizler sağlıkları için önemlidir. Bunlar için çeşitli araç ve gereçleri bulunmaktadır. Tüyleri için gerekli olan araç ve gereçler;

  • Lastik fırça
  • İnce fırça
  • İğneli tarak
  • Kıl fırça
  • Geniş dişli tarak
  • Sıyırma bıçağı gibi malzemeleri bulunmaktadır. Bu malzemelerin her birinin ayrı ayrı işlevleri ve özellikleri bulunmaktadır. Tek tek konu alacak olursak;

Lastik fırça; yavru köpeklerin kısa kesilmiş tüyleri ve ölü derilerinden arındırmak ve bu tüyleri gidermek için kullanılmaktadır.

İnce fırça; köpekler üzerindeki çıkan tüylerin yönlerinde farklılıklar olabilir. Tüylerin çıkış yönlerinde tersine doğru tarama yaparak kalıntıları gidermektedir. Genel olarak alt katmanlardaki fazla türleri de alır. Kıvırcık tüylere sahip olan ve kabarık tüylerin bakımları için en çok tercih edilen ve en ideal fırça türevidir.

İğneli tarak; uzun tüylere sahip ve ipeksi tüyleri olan köpeklerde düğümlenmeler oluşmaktadır. Bu şekilde hassas tüyler olan köpeklerde oluşan dolaşmaları açmak için kullanılmaktadır. Bunlar içinde iğneli tarak oldukça idealdir.

Kıl fırça; köpeklerin tüylerinde fırçalama yaptıktan sonra bir takım kalıntılar oluşur. Oluşan bu kalıntıları gidermek ve yok etmek için kıl fırçalar kullanılmaktadır.

Geniş dişli tarak; genellikle kuyruk kısımlarında ve patik kısımlarında kullanılmaktadır. Köpekler için oldukça nazik bir araç olarak tabir edilmektedir.

Sıyırma bıçağı; kabarık tüylere sahip olan köpeklerin tüylerini yıl içerisinde en az 4 ya da 5 defa olmak şartıyla inceltilmesi gerekir. Tüylerinde incelik sağlamak için kullanılan bu araç kesinlikle uzman veterinerler tarafından kullanılması gerekmektedir. Bu konuda origo veteriner kliniğinden yardım ve destek alabilirsiniz.

Yavru Köpek Hijyen İp Uçları

Yavru köpeklediniz ırkları ne olursa olsun bakımların son derece önemlidir. Yavru köpekler edinmeden önce origo veteriner kliniği ile iletişim halinde kalarak size bakımları beslenmeleri ve yerleri açısından ipuçları vermektedir. Evde genel bakımlarını yapmaktan tedirgin olduğunuz anlarda origo veteriner klinik götürerek tırnaklarını tüylerinin bakımını yapılmasını sağlarsınız. Genel sağlıkları hakkında kontrol den de geçirilmektedir.

Yavru köpeklerde banyo sıklığı olarak onların tüy yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Yavru ve kısa tüyleri olan bu köpeklerde yılda ortalama olarak 2 kez yıkanabilir. Uzun tüylere sahip olan yavru köpeklerde ise yaklaşık 3 ayda bir yıkama yapılmalıdır. Banyo sonrası mutlaka kurutma işlemi yaparak kurulamanız gerekir.

Yavru köpeklerde en önemli noktalardan bir diğeri ise dişleridir. Çiğneme sırasında köpeklerin dişleri üzerinde oluşan bakteriler ve atıklar bulunmaktadır. Özel olarak tasarlanmış olan ve bunları origo veteriner kliniğinden rahatlıkla alabileceğiniz diş fırçaları ve macunu ile haftada en az birkaç defa fırçalanması gerekir.

Yavru Köpeklerde Beslenme Nasıldır?

Yavru köpeklerde ilk dönemlerde anne sütü ile beslenmektedir. Sabahtan akşama kadar eşit miktarlarda anne sütü emmektedir. Yetişkinliğe ulaştığı andan itibaren Bu ürünler 1 ve 2 öğüne düşmektedir. Küçük ırklı köpekler diğer ırklara göre yetişkinlik çağına daha hızlı ulaşır. Yavru köpekler rutin beslenme olarak insanlardan farklı olarak beslenme ihtiyacı duymazlar. Verilmiş olan yemeklerle ve mamalarla sindirim sistemlerini bozmaktan kaçınmalıdır. Sağlıklı mamalar tercih ederek ve gün ortasında aynı saatlerde aynı kapta aynı yerde mama vermek onlar için oldukça önemlidir.

Güvenilir hekimler ve sahip olan origo kliniğinden mama konusunda da gerekli bilgilendirmeleri sahip olabilirsiniz.

 

Kedi Ve Köpeklerin Kısırlaştırılması

Telefon
WhatsApp
Adres Tarifi
İnstagram